Nasz słuch jest bardzo wrażliwy. Czasem zapominamy jak bardzo. Przyczyną „tracenia słuchu” nie są tylko choroby czy podeszły wiek. Często jego uszkodzenie i to nawet nieodwracalne, ma przyczyny w niewłaściwej ochronie słuchu, a nawet jej braku. Jakkolwiek by było utrata słuchu, chociażby częściowa, jest poważnym problemem i może utrudniać nam życie. Aby w takiej sytuacji funkcjonować normalnie, często trzeba sięgnąć po aparat słuchowy. Dziś postaramy się podpowiedzieć jak można otrzymać na niego refundację!
Aparat słuchowy – czym jest?
W dużym skrócie aparat słuchowy jest urządzeniem, którego głównym celem jest poprawienie jakości słyszenia oraz rozumienia mowy u osób mających wadę słuchu. Pełnią one zatem rolę urządzeń rehabilitacyjno-wspomagających dla pacjentów, u których stwierdzono ubytek słuchu, a sam rodzaj aparatu często dopasowuje się właśnie do wspomnianego ubytku. Co ciekawe, aparaty wykorzystywane są w medycynie od naprawdę wielu lat, ale dopiero teraz osiągnęły one poziom łączący komfort ze skutecznością. Szczególnie rozwinięcie cyfryzacji doprowadziło do dużego przełomu na rynku protetyki słuchu, a także zmieniło podejście samych użytkowników aparatów do tego urządzenia wspierającego słuch. Obecnie śmiało można powiedzieć, że aparat w końcu stał się naprawdę nowoczesnym urządzeniem, poprawiającym komfort życia i funkcjonowania w życiu codziennym.
Refundacja na aparat słuchowy
Kiedy potrzebny jest aparat słuchowy, warto wiedzieć, że na zakup takiego aparatu można uzyskać refundację. Najpopularniejszą – chociaż nie jedyną – formą takiej pomocy jest refundacja przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Inny rodzaj dofinansowania w postaci dodatkowych środków na zakup aparatu słuchowego zapewnia także PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przyjrzyjmy się tym dwóm formom pomocy.
Aparat słuchowy – refundacja przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)
W Polsce funkcjonuje dofinansowanie do zakupu aparatów słuchowych przy stwierdzonym obustronnym niedosłuchu. Takie dofinansowanie przez NFZ dla osób powyżej 26. roku życia, u których stwierdzono niepełnosprawność słuchową stopnia 2., 3. lub 4., czyli uszkodzenie słuchu przekraczające wartość 40 dB, przysługuje raz na 5 lat. Kwota dofinansowania przez NFZ w takim wypadku wynosi 1050 złotych za jedną sztukę (jest to 70% z limitu 1500 zł), zatem przy niedosłuchu obustronnym dofinansowanie wyniesie 2100 złotych. Natomiast jeśli problem dotyczy osoby poniżej 26. roku życia, u których uszkodzenie słuchu przekracza 30 dB to dofinansowanie przysługuje raz na 3 lata i aktualnie wynosi 3000 złotych za sztukę. Natomiast osoby represjonowane i inwalidzi wojenni mogą liczyć na refundację w wysokości 1500 złotych, na aparat słuchowy na prawe ucho i również 1500zł na aparat słuchowy na ucho lewe. W każdym wspomnianym wypadku laryngolog musi potwierdzić, iż z medycznego punktu widzenia, aparaty słuchowe są niezbędne, wystawiając zlecenie (wniosek) na aparat słuchowy, aparaty słuchowe. Warto jeszcze wyjaśnić, jak krok po korku otrzymać taką refundację.
- Wykonujemy badania słuchu w punkcie protetyki słuchu.
- Lekarz pierwszego kontaktu wystawia skierowanie do specjalisty: laryngolog, otolaryngolog, foniatra, audiolog;
- U lekarza specjalisty (przeważnie laryngologa) przedstawiamy wynik badania słuchu i skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego);
- Lekarz specjalista wystawia zlecenie (wniosek) na aparat słuchowy lub aparaty słuchowe, jednocześnie rejestrując je w NFZ;
- Udajemy się ponownie do punktu protetyki słuchu, aby dopasować odpowiedni dla nas aparat słuchowy.
- Ważna uwaga: Jeśli lekarz z przyczyn technicznych nie zarejestruje zlecenia (wniosku) w NFZ, to punkt protetyczny może dokonać owej rejestracji. Nie trzeba chodzić osobiście do oddziału NFZ celem rejestracji wniosku. Wystarczy przyjść do punktu protetyki słuchu i protetyk potwierdzi zlecenie w NFZ.
Aparat słuchowy – dofinansowanie PFRON
Inną formą pomocy przy zakupie aparatu słuchowego jest dofinansowanie przez PFRON, czyli wspomniany już Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Taki rodzaj dofinansowania przysługuje jedynie osobom posiadającym orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 50% stawki przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, natomiast dla osób samotnych – 65%. Przyznane środki wypłacane są za pośrednictwem: Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie albo Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej. W tym przypadku również protetyk słuchu pomoże skompletować odpowiednie dokumenty (są odmienne w każdej miejscowości) i wypełnić wniosek celem uzyskania dofinansowania z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) na zakup aparatów słuchowych.