Poważne problemy ze słuchem mogą rozpocząć się od niepozornych zmian. Trudności ze zrozumieniem otoczenia, potrzeba powtarzania słów lub znacznie zwiększanie głośności telewizji to często pierwsze oznaki problemów ze słuchem. W takiej sytuacji najlepiej udać się do laryngologa, a następnie w porozumieniu ze specjalistą wybrać odpowiedni aparat słuchowy.
Urządzenia są dyskretne i dopasowane do indywidualnych potrzeb.
Zadanie i cechy dobrego aparatu słuchowego
Rolą aparatu słuchowego jest wzmacnianie dźwięku. Komunikaty płynące z otoczenia są odbierane przez mikrofon i przekazywane do procesora odpowiedzialnego za przetworzenie ich w sygnał elektryczny. Głośnik, trzeci z podstawowych elementów tworzących aparat, przekazuje dźwięk wprost do ucha. Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego musi poprzedzić wizyta u lekarza, który zdiagnozuje problem i określi stopień niedosłuchu. Następnym krokiem jest konsultacja w gabinecie protetyki słuchu. Urządzenie jest indywidualnie dobierane do pacjenta: stopnia niedosłuchu oraz anatomicznych cech zewnętrznego przewodu słuchowego.
Kto powinien sięgnąć po aparat słuchowy?
Niedosłuch ma różne przyczyny. Protezowanie jest stosowane u dzieci i dorosłych z wrodzonymi wadami słuchu. Jest właściwe dla pacjentów cierpiących z powodu uszkodzeń mechanicznych albo odczuwających powikłania po przebytych chorobach. Aparaty słuchowe są dedykowane seniorom, u których zdiagnozowano niedosłuch starczy.
Rodzaje niedosłuchu
Ocena stopnia niedosłuchu odbywa się poprzez badanie audiometryczne. Specjalista określa wyrażony w decybelach poziom dźwięku słyszalny dla pacjenta. Przy lekkim ubytku (ok. 26-40 dB HL) pojawiają się problemy z usłyszeniem szeptu. Kiedy rozmowa w hałaśliwym otoczeniu jest problemem, a pacjent ma trudność z usłyszeniem umiarkowanie głośnego głosu, możemy mówić o umiarkowanym niedosłuchu (41-60 dB HL). Głęboki ubytek słuchu (61-80 dB HL) wymaga podniesienia głosu podczas rozmowy z pacjentem, dyskusje w większym gronie są dla niego kłopotliwe. Znaczny niedosłuch (powyżej 81 dB HL) wiąże się z koniecznością noszenia aparatu słuchowego, bez niego komunikacja z pacjentem nie jest możliwa. Dyskretne aparaty słuchowe wewnątrzuszne są odpowiednie dla osób z lekkim lub umiarkowanym niedosłuchem. Głębsze ubytki wymagają noszenia aparatów zausznych.